Що необхідно для розвитку кіберспорту в Україні? Юніори та освітні програми NAVI
16 жовтня 2022, 15:54
Зараз складно знайти в Україні галузь економіки, яка б розвивалася – у кращому випадку йдеться про утримання позицій. На загальному фоні яскраво виділяється кіберспорт, який радує і перемогами, і масштабуванням. Лідером українського кіберспорту залишається організація NAVI, яка за останні кілька років зазнала змін, а зараз вийшла на етап реалізації нових ідей.
NAVI: фактор грошей
Кіберспортивна організація NAVI (Natus Vincere) була створена в 2009 році. Вже зі старту вона створювалася не як команда, а саме як об'єднання професіоналів. Амбіційні плани реалізовувалися поступово і не в останню чергу завдяки підтримці інвестора Максима Кріппи.
Експерти кіберспорту та аналітики зазначають, що одним з найважливіших факторів, який обумовлює розвиток галузі, є інвестування. Тільки запуск кіберспортивної команди вимагатиме від $50 до $100 тисяч. Операційні щомісячні витрати складатимуть $10-30 тисяч. При цьому NAVI має велику кількість підрозділів та команд. Тому обсяг необхідних коштів на ріст і розвиток у NAVI значно більший.
У 2018 році наявних у NAVI власних коштів не вистачало для забезпечення підвищення рівня організації. При цьому залишатися на попередніх, досить непоганих, позиціях також було неможливо – це прямий шлях до стагнації і втрати лідируючих позицій. Тодішні керівники NAVI прийняли рішення залучити інвестора. У тому ж, 2018 році, на пропозицію відгукнувся український підприємець та інвестор Максим Кріппа.
Грошові вливання Максима Кріппи допомогли NAVI зміцнити позиції лідера і значно розширитися: з'явилися нові команди, оновився склад і великі перемоги не змусили себе довго чекати.
NAVI: освітні програми
Говорячи про розвиток індустрії, неможливо не згадати про фактор освіти. Який побічно також пов'язаний з культурним. Кіберспорт – це відносно новий напрямок, що викликає побоювання. Простими словами: юні таланти бояться робити основну ставку на кіберспорт, також часто стикаються з відсутністю підтримки з боку батьків. Крім того, навіть при наявності прийнятого позитивного рішення, залишається не зовсім зрозуміло, як діяти далі – куди йти? Де отримувати досвід та освіту?
В Україні з цим справи не найкращі, і це незважаючи на значні успіхи українських кіберспортивних команд на міжнародній арені та на офіційне визнання кіберспорту на державному рівні.
Для порівняння: в університетах США є спеціальні стипендії для студентів, які хотіли б у майбутньому стати керівниками кіберспортивних команд і т.д. Йдеться про Університет Каліфорнії в Ірвайні, Університет Техасу в Арлінгтоні, та Університет штату Огайо.
У США розвиток кіберспорту відбувається не тільки на рівні університетів і коледжів. Існують шкільні програми зі створення кіберспортивних лабораторій і арен. А також усілякі курси, онлайн-платформи та приватні школи, спрямовані на навчання ігровим навичкам, тактиці та менеджменту.
Всього цього Україні катастрофічно не вистачає. І це відзначають не тільки експерти, а й прямі учасники ринку. Кіберспортивна організація NAVI вже зробила кілька кроків у напрямку освітніх програм, в цьому не останню роль також зіграли інвестиції та Максим Кріппа.
Перехід Максима Кріппи в статус бенефіціарного власника ознаменувався багатьма змінами на краще всередині організації. Тут важливо відзначити, що технічно рішення про те, що Максим Кріппа буде власником NAVI реалізовувалося досить складно. За домовленостями в процесі поступового переходу Максим Кріппа повинен був виконувати зобов'язання.
Одним із таких зобов'язань Максима Кріппи, очевидно, було фінансування і створення академії для молодих кіберспортсменів. Яка почала свою роботу ще до 2022 року, до моменту вступу Максима Кріппи в права бенефіціарного власника.
Як би там не було, але академія існує і працює дуже успішно. Деякі випускники вже грають на рівні Tier 1. А нещодавно в NAVI заявили про проведення конкурсу для NAVI Visa Academy, під час якого буде відібрано 5 фіналістів для створення нової команди.
Таким чином NAVI забезпечує вхід у кіберспорт для молодих хлопців, які не мають коштів для створення власної команди і не мають можливостей вийти на професійний рівень через освітні платформи.
NAVI: технологічна інфраструктура
Говорячи про перспективи для молодих гравців і в цілому про те, що чекає український кіберспорт, неможливо підняти питання інфраструктури. Ще кілька років тому Україна вважалася раєм для кіберспортсменів: хлопці з усього світу прилітали в країну для того, щоб за відносно маленькі гроші отримати відмінні умови тренувальних баз, хороший Інтернет, обслуговування і т.д.
Але зараз про відрядження і тренування в Україні не може бути й мови. В умовах війни ніхто з кіберспортсменів не готовий їхати, крім того, з'явилися проблеми і з Інтернетом.
Тимчасові труднощі необхідно долати. Але як? У NAVI на це відповідають низкою ініціатив. Так нещодавно в Києві та Берліні з'явилися два нових високотехнологічних ігрових офіси. До речі, саме в Берліні будуть тренуватися переможці конкурсу від NAVI Visa Academy.
Вирішити питання інфраструктурного та технологічного забезпечення на більш глобальному рівні, очевидно, вважав за потрібне і інвестор Максим Кріппа. Який, придбав бізнес-центр "Парсу". На думку експертів, з метою створення кіберспортивного хаба.